You are currently viewing בירת ספרד

בירת ספרד

מאמר שמדריד גילה כי במדריד אולי אין את העיר המפורסמת ביותר בספרד, אך זו אחת הערים החשובות בעולם. במאה ה -16, העיר חסרת משמעות זו בעבר הייתה מרכז החיים הפוליטיים והכלכליים הספרדיים.

ממשלת ספרד התגוררה בעיר והעניקה לה עמדה פוליטית חזקה

פאלאסיו דה לאס קורטס שימש כמושב הממשלה, ואילו פאלאסיו ריאל דה מדריד היה בית המגורים הרשמי של המלוכה. פלאזה מאיור וארמון ריאל הם החלקים העתיקים ביותר במדריד, המכונים "הבסבורג מדריד" בגלל בנייתם מתקופת הבסבורג.

הטקסט מדבר על שרברבים באיזור ירושלים והסביבה, אם יש לך צורך באינסטלטור מהאיזור חייגו לטלפון 055-9397787

הבירה לשעבר הייתה ויאדוליד

אך מדריד הייתה תמיד בירת ספרד, למעט חצר המלוכה, שהועברה לוואדוליד בין השנים 1601-1606. מלחמת האזרחים בספרד, ממשלת ספרד של הרפובליקה השנייה באופן זמני עבר לוולנסיה וברצלונה בתחילה. מדריד חודשה לאחר תום מלחמת האזרחים בשנת 1936 והפכה לבירת הקבע של ספרד, עם הקמתה של ממשלה חדשה במדריד. מראה אירופאי, בו הנוף כולל מספר רב של עצים ושיחים, כמו גם מגוון צמחים ובעלי חיים.
לעוד פרטים על אינסטלטור בירושלים יש לגשת לאתר or-in.co.il

במאה ה -15

כשהעיר הגיעה לגבולותיה הטבעיים, שהוגדרו על ידי נהרותיה, ארז המלך את בירתו והעביר אותה למדריד המרווחת יותר. למרות שהמהלך לא הוכרז רשמית, הפכה מדריד למקום מושבו של בית המשפט ובכך לבירת ספרד, שהיא נותרה עד היום. דווקא האחרון הוא שהעביר את בתי המשפט של ויאדוליד למדריד מתונה יותר ומרשימה פחות.

מדריד התפתחה לפיכך רק עם הגעת בנו פיליפ השלישי לבירת האימפריה הגדולה דאז בעולם והפכה למרכז הפוליטי של המלוכה

ששימשה את ספרד כולה כבירתה. העיר, העוברת לאורך נהרות גואדיאנה ואלברגרס, שוכנת בחלקו המערבי והמרכזי של חצי האי האיברי, עם בירתה, הקהילה האוטונומית של אקסטרמדורה. הרחובות המנושקים לשמש משתרעים על פני נהר ארסמה, ואילו ויאדוליד ומדריד לא רחוקים משם.

מרכז העיר ממוקם על גדות נהר ארסמה

הנהר הגדול ביותר בחצי האי האיברי ואחד ממקורות המים העיקריים בעיר. העיר מדריד עם כ -1.5 מיליון תושבים מוקדשת לסקרנות שהפכה אותה לבירת ספרד באותה תקופה. היא תרמה למעמדה כעיר השנייה בגודלה בספרד והעיר השלישית בגודלה באירופה.

החוזק הכלכלי של מדריד נתמך על ידי העובדה כי 21 חברות פורצ'ן גלובל 500, עם סה"כ 1.5 מיליון עובדים, ממוקמות בבירת ספרד.

מדריד נחשבת גם לאחת הערים האטרקטיביות ביותר בעולם להשקעות זרות ולמרכז מרכזי לפיתוח תעשיות הייטק כמו טכנולוגיה

פיננסים וטלקומוניקציה. מדריד היא חברת Fortune Global 500 השנייה בגודלה עם 1.5 מיליון עובדים. המעסיקים הגדולים בעיר הם הבנק הלאומי של מדריד, הבנק האירופי לשיקום ופיתוח (EBRD) והמכון הלאומי לטכנולוגיה (ICT). מדריד היא העיר בה ממוקמת המטה של המעסיק הפרטי הגדול ביותר בספרד טלפוניקה וספקית השירותים הפיננסיים השנייה בגודלה במדינה איברדרולה.

האוכלוסייה הכוללת באזור מדריד הגדולה נאמדת בסביבות 6.5 מיליון ואוכלוסיית העיר

היא כ -3.3 מיליון איש. ערים מרכזיות נוספות הן ברצלונה, מדריד, ולנסיה, אליקנטה, טרגונה, גירונה וסנטאנדר. מדריד מונה את האוכלוסייה השנייה בגודלה בין אזורי המטרופולין הגדולים בספרד אחרי ברצלונה. האוכלוסייה הכוללת של תחנות המטרו במדריד נאמדת בכמעט 5.8 מיליון, ובמדריד עצמה התגוררו בסביבות 3 עד 3 מיליון בשנת 2010.

מפה זו מכילה רשימה של אטרקציות במדריד ותיאור המקומות בהם יכול לראות בעיר מדריד על מפה.

מדריד

היא המרכז הגיאוגרפי של ספרד ומוצגת כיכר פוארטה דל סול, הנקראת קילומטר אפס. כיכר גדולה זו מאכלסת פסל של מיגל דה סרוונטס וגובלת ברחוב הראשי של העיר, גראן ויה דה מדריד. ישנו גם לוח המציין את הנקודה בה החלה מדידת הדרך הלאומית.

איי איביזה ממוקמים בדרום ספרד, מוקפים במים הנוצצים של הים התיכון. הוא ממוקם על רקע ההרים, מרחוק מתנשאת סיירה דה גוואדרמה וממערב האיים הקנריים.

מדריד נכבשה בשנת 1083 וכעבור זמן קצר הכריזה על בירה

ואז הפכה ליעד פופולרי עבור מלך קסטיליה. בשנת 1561 העביר פיליפ השני מספרד את חצרות המלוכה של מדריד להסדר קטן וחסר חשיבות והעביר את כל בתי המשפט למדריד. היא הפכה לבירת ספרד ושימשה כבירת מחוז טג'אס (ספרד החדשה) במשך למעלה מ -40 שנה עד המאה ה -18. זמן קצר לאחר מכן הוכרזה העיר שוב כבירה, הפעם על ידי המלך פרדיננד והמלכה איזבלה השנייה.